Kraków to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Europie. W tym rozdziale kilka słów o tym, co naprawę warto zobaczyć!
WZGÓRZE WAWELSKIE
Wawel to siedziba polskich królów. Znajdują się tutaj:
ŚREDNIOWIECZNE MIASTO LOKACYJNE
W Krakowie zachował się szachownicowy układ urbanistyczny średniowiecznego miasta. Planty – park założony w miejscu dawnej fosy, wyznacza nam zasięg lokacyjnego Krakowa. Zobaczymy m.in.: Barbakan i Bramę Floriańską, Rynek Główny z kościołem Mariackim i Sukiennicami, starą dzielnicę uniwersytecką z Collegium Maius, gotyckie kościoły klasztorne: dominikanów i franciszkanów, barokowe kościoły św. Piotra i Pawła oraz kościół św. Anny, malowniczą ulicę Kanoniczą z kamienicami z początków XVI wieku, romański kościół św. Andrzeja, Pałac Biskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, Teatr im. Juliusza Słowackiego.
KAZIMIERZ
Na tym terenie przez wieki przenikały się dwie kultury: żydowska i chrześcijańska. Mnóstwo tu małych kafejek, restauracji, galerii i sklepów z antykami, które wspaniale oddają klimat XIX-wiecznego żydowskiego miasteczka. W trakcie zwiedzania zobaczymy zabytki kultury żydowskiej i chrześcijańskiej:
NOWA HUTA
Najbardziej charakterystyczny zespół architektury okresu socrealistycznego. Kompleksowo zaprojektowane i budowane miasto rozrosło się obok kombinatu metalurgicznego. W mieście, które wg założeń miało być miastem ateistycznym – pierwszy kościół‚ nazwany Arką Pana, konsekrował kardynał Karol Wojtyła.
Zachowały się także godne obejrzenia starsze obiekty jak średniowieczne opactwo cystersów w Mogile, drewniany kościół św. Bartłomieja czy zabytkowe dworki (Jana Matejki, Branickich).
ZWIERZYNIEC
Stara dzielnica Krakowa związana z legendą o Lajkoniku i słynnym wielkanocnym odpustem Emaus. Zobaczymy tu:
KOPCE KRAKOWSKIE
Kopce z reguły umieszczone są na wzgórzach i są znakomitymi punktami widokowymi. Kopiec Kraka i Kopiec Wandy uważane są za mogiły legendarnych władców Krakowa. Kopiec Kościuszki i Kopiec
Piłsudzkiego usypano w hołdzie naszym bohaterom narodowym.
SANKTUARIA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA I ŚW. JANA PAWŁA W ŁAGIEWNIKACH
W kościele sióstr Matki Bożej Miłosierdzia hołd odbiera cudowny wizerunek Pana Jezusa Miłosiernego i relikwie św. Faustyny. Na potrzeby rzesz pielgrzymów przyjeżdżających z całego świata wybudowano nową bazylikę, którą uroczyście konsekrował‚ w 2002 roku Jan Paweł II. Nieopodal powstaje nowe sanktuarium poświęcone polskiemu papieżowi. Warto tam zajrzeć, aby zobaczyć pamiątki związane z Janem Pawłem II i zachwycić się mozaikami wykonanymi przez o. Marco Rupnika.
OPACTWO O.O. BENEDYKTYNÓW W TYŃCU
Najstarsze opactwo w Polsce. Jego historia sięga XI wieku. Zbudowane w malowniczej scenerii wapiennych skał. Zobaczyć można kościół, klasztorne krużganki i lapidarium z ekspozycją muzealną. Po zwiedzaniu można kupić wyjątkową pamiątkę – przysmaki benedyktyńskie wyrabiane wg starych klasztornych receptur z ekologicznych produktów.
LAS WOLSKI
Największy park miejski w Europie. Popularny teren spacerowy. Na jego terenie znajduje się m.in.: Klasztor o.o. Kamedułów na Bielanach, ogród zoologiczny, obserwatorium astronomiczne, Kopiec Piłsudzkiego, rezerwat skalny “Panieńskie Skałki”, międzywojenna willa “zamek” w Przegorzałach, renesansowa willa Dacjusza.