W Małopolsce znajdziesz bogactwo krajobrazów: Strzeliste szczyty Tatr i malownicze podkrakowskie dolinki. rezerwaty przyrody i parki narodowe. W tych pejzażach zatopione są urocze miasteczka i sanktuaria, w tym kilka obiektów UNESCO.
OJCÓW
Niewielka miejscowość, z której warto wyruszyć na spacer po szlakach Ojcowskiego Parku Narodowego. Tutaj ma swoją siedzibę muzeum przyrodnicze i dyrekcja parku. Zachowała się XIX – wieczna zabudowa uzdrowiskowa. Warto zobaczy “kaplicę na wodzie” i ruiny zamku kazimierzowskiego.
PIESKOWA SKAŁA
Jeden z zamków na “Szlaku Orlich Gniazd”. Świetnie zachowana, renesansowa siedziba rodu Szafrańców i Zebrzydowskich. Obecnie mieści się tu muzeum będące oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Z platformy widokowej na dachu bastionu można podziwiać panoramę Ojcowskiego Parku Narodowego z najsłynniejszym w Polsce skalnym ostańcem – Maczugą Herkulesa.
DOLINKI PODKRAKOWSKIE
Południowa część wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej ma bardzo urozmaicony krajobraz – oprócz płaskowyżu wapiennego ze skalistymi ostańcami, znajdziemy tu głębokie doliny i wąwozy wyżłobione przez spływające z wyżyny rzeki. Podkrakowskie Dolinki, takie jak Kobylańska, Szklarki, Eliaszówki czy Będkowska, to urocze miejsca niedzielnego wypoczynku dla mieszkańców miasta. Dobrze oznakowane szlaki turystyczne pozwalają nie tylko podziwiać przyrodę ale także poznać ciekawe zabytki jak klasztor o.o. Karmelitów w Czernej, ruiny zamku Tenczyn czy pałac Potockich w Krzeszowicach.
BOCHNIA
Najstarsza w Polsce kopalnia soli. Wchodziła w skład „żup krakowskich”. Można tu zobaczyć rzeźby solne i zapoznać się z dawnymi technikami wydobycia soli. Atrakcją jest spływ łodziami po podziemnych sztolniach, przejażdżki kolejką, a dla najmłodszych możliwość skorzystania ze 150 – metrowej zjeżdżalni.
WIELICZKA
Jedna z najstarszych na świecie kopalni soli kamiennej. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Magiczny świat sztolni, pochylni i komór wypełnionych rzeźbami solnymi.
NIEPOŁOMICE
Niewielkie miasteczko na skraju Puszczy Niepołomickiej, która była ulubionym miejscem polowań polskich królów. Kazimierz Wielki wybudował w Niepołomicach zamek myśliwski nad Wisłą, który często był nazywany drugą po Wawelu stolicą Polski.
NOWY WIŚNICZ
Największą atrakcją jest barokowy zamek Kmitów i Lubomirskich. Nieopodal znajduje się dwór Koryzynówka, w którym mieści się muzeum poświęcone życiu i twórczości Jana Matejki. Miasto leży na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego (Rezerwat przyrody „Kamień Grzyb”, Pomnik przyrody Kamienie Brodzińskiego).
POGÓRZE CIĘŻKOWICKIE
Na tych terenach znajdują się:
WADOWICE
Miasto rodzinne Jana Pawła II – tutaj się urodził i mieszkał do ukończenia 18. roku życia. W domu rodzinnym Karola Wojtyły znajduje się muzeum pełne pamiątek po polskim papieżu. Warto też zajrzeć do Bazyliki Mniejszej Ofiarowania NMP oraz do nowego kościoła p. w. św. Piotra Apostoła.
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA
Marszałek Mikołaj Zebrzydowski ufundował w 1602 r. sanktuarium pasyjno-maryjne pod górą Żar. W skład tego sanktuarium wchodzi bazylika Matki Boskiej Anielskiej, klasztor Bernardynów oraz zespół 42 kapliczek kalwaryjskich położonych między górami Żar i Lanckorona.
Zespół‚ ten został‚ wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Wędrując po kalwaryjskich dróżkach, można dojść do wsi Lanckorona gdzie zachowała się oryginalna drewniana, małomiasteczkowa zabudowa z drugiej połowy XIX wieku i ruiny zamku Kazimierza Wielkiego.
PIENINY
Pas skał wapiennych przecięty niezwykle malowniczym przełomem Dunajca. Polecam:
TATRY I ZAKOPANE
Miłośnikom wędrówek po górach proponuję poświecenie chwili na zwiedzenie Zakopanego – “zimowej stolicy Polski”. Polecam:
LUDŹMIERZ
Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, zwanej „Gaździną Podhala”, to religijne centrum Podhala i miejsce licznych pielgrzymek. Obok bazyliki mniejszej rozciąga się pięknie skomponowany ogród różańcowy.
POPRADZKI PARK KRAJOBRAZOWY
Jest ostoją dzikiej przyrody na terenach Beskidu Sądeckiego. Bogate źródła silnych wód mineralnych sprzyjają rozwojowi uzdrowisk takich jak Krynica, Muszyna czy Rytro. Warto zajrzeć do pijalni wód w Krynicy, wdrapać się do ruin zamku w Rytrze, wyjechać kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką i skorzystać ze spływu łodziami doliną Popradu z Piwnicznej do Rytra.
OŚWIĘCIM
Miejsce pamięci i muzeum na terenie dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przez tzw. Bramę Śmierci wjeżdżały transporty z więźniami ze wszystkich krajów Europy. Obóz został umieszczony na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.