
Kraków – szlaki tematyczne
Pitawal Krakowski. Szlak okrężny dookoła Starego Miasta. W czasie spaceru zobaczymy miejsca związane ze słynnymi przestępstwami. Usłyszymy o: krwawym burmistrzu, zabójstwie Jędrzeja Tęczyńskiego, sprawie Wapowskiego i tajemniczym morderstwie w pałacu Wielopolskich. Dowiemy się: czym była Droga Skazańcow, gdzie znajdował się cmentarz dla skazańców, dlaczego w XVI wieku żacy opuścili Kraków, czy Gorgonowa zabiła Lusię i co łączyło hrabiankę z żołnierzem napoleońskim?
Tajemnicze morderstwa, słynne kradzieże, duchy. Polecam szczególnie zwiedzanie tego szlaku wieczorem!
Afery i skandale krakowskie. Wczujemy się w klimat Krakowa z przełomu XIX/XX wieku – gdzie się bawiło ówczesne towarzystwo i jak łatwo było trafić “na języki” ówczesnych matron . Będzie o rozpustnych artystach, niewinnych panienkach, absyncie i kabaretach. I jak to możliwe, że kobiety wstąpią na uniwersytet ? Cofniemy się też w czasie i opowiemy o skandalach na dworze królewskim
Szlak Jana Pawła II. Obejmuje miejsca w sposób szczególny związane z osobą Jana Pawła II. Karol Wojtyła przez 40 lat mieszkał w Krakowie, dlatego miasto to pełne jest obiektów związanych z postacią polskiego papieża. Oto niektóre z nich: Pałac Biskupi (ze słynnym oknem papieskim), kościół św. Franciszka z Asyżu, katedra na Wawelu, Błonia (teren, na którym odbywały się msze papieskie), kościół na Skałce, kościół Mariacki, kamienice przy ul. Kanoniczej 19 i 21, Uniwersytet Jagielloński, dzielnica Dębniki (tu mieszkał Karol Wojtyła kiedy w 1938 roku przyjechał do Krakowa na studia), Cmentarz Rakowicki (grób rodziców Jana Pawła II), Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, Sanktuaria w Łagiewnikach.
W niedalekiej odległości od Krakowa warto odwiedzić Wadowice – miasto rodzinne Karola Wojtyły i Kalwarię Zebrzydowską.
Szlak Młodej Polski. W Krakowie działali najwybitniejsi twórcy okresu fin de siècle. Spacer Śladami Młodej Polski to nie tylko zwiedzanie kolejnych obiektów – to także klimat Krakowa z przełomu wieków. Duch tamtych czasów do dnia dzisiejszego można odnaleźć w wielu krakowskich lokalach i w spektaklach kabaretów autorskich. Zobaczymy na przykład: Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Dom Józefa Mehoffera, kościół Franciszkanów (z unikalnymi witrażami i polichromią autorstwa S. Wyspiańskiego), Rydlówkę (dworek w dawnej wsi Bronowice), Muzeum Narodowe w Krakowie, Dom Towarzystwa Lekarskiego (wystrój zaprojektował S. Wyspiański), kawiarnię „Jama Michalika” (tu narodził się pierwszy w Polsce kabaret „Zielony Balonik”), Kamienicę Czynciela, gmach Teatru Starego, Pałac Sztuki, gmach Drukarni Związkowej, Kamienicę Pod Pająkiem, młodopolskie witraże i polichromie w katedrze na Wawelu, Teatr im. Juliusza Słowackiego.
Dla miłośników sztuki. Osoby, które interesują się historią sztuki mogą zobaczyć w Krakowie wspaniałe przykłady architektury, malarstwa i rzeźby ze wszystkich epok. Zwiedzanie może także odbywać się w formie lekcji w terenie (np. dla szkół) i może dotyczyć poszczególnych stylów lub obejmować przekrojowo zagadnienie na podstawie wybranych obiektów.
- romanizm – opactwo w Tyńcu, wystawa „Wawel zaginiony”, katedra Wawelska, kościół Dominikanów, kościół św. Andrzeja, kościół św. Wojciecha,
- gotyk – wzgórze wawelskie (Zamek Królewski i Katedra), gotyckie bazyliki krakowskie (kościół Mariacki, kościół Franciszkanów, kościół Dominikanów), Collegium Maius, przykłady gotyckich kamienic, fortyfikacje, wieża ratuszowa i inne,
- renesans – wybrane kaplice przy katedrze Wawelskiej (w tym kaplica Zygmuntowska), Brama Berecciego, Zamek Królewski (dziedziniec krużgankowy i komnaty), ul. Kanonicza i inne,
- barok – wybrane kaplice katedry Wawelskiej, barokowe komnaty zamku, kościół św. Piotra i Pawła, kościół św. Anny, kościół Bernardynów, barokowe kamienice i inne.
Szlak legend krakowskich. Polecany szczególnie dla najmłodszych turystów. Spacerując po Wawelu i Starym Mieście usłyszymy legendy o: księciu Kraku, Smoku Wawelskim, Stańczyku, głowach wawelskich, gołębiach księcia Probusa, Panu Twardowskim, dwóch braciach, żółtej ciżemce, i inne, a także wiele ciekawostek o życiu mieszkańców dawnego Krakowa.
Szlak literacki. W Krakowie żyli tak wybitni twórcy jak Stanisław Wyspiański, Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska. Szczególnie na przełomie XIX i XX wieku wielu znanych pisarzy i poetów tworzyło swoje dzieła właśnie tutaj. Osobom zainteresowanym tą tematyką proponuję szlak, który zaczyna się w krypcie zasłużonych w kościele na Skałce, a kończy w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim. Po drodze zobaczymy wiele miejsc opisywanych w utworach polskich artystów lub związanych z życiem autorów.
Szlak filmowy. Set jetting, czyli turystyka filmowa to najszybciej rozwijająca się gałąź przemysłu turystycznego. Niektóre superprodukcje amerykańskie doczekały się już nawet specjalnych biur podróży, które oferują wyprawy śladami bohaterów. Kraków od czasu do czasu staje się obiektem pożądania reżyserów i producentów, którzy tłumnie zjeżdżają, by nakręcić kolejne ruchome obrazki. Kraków był tłem dla filmów poważnych, ambitnych („Lista Schindlera”, „Katyń”, „Uwikłanie”, „Mała matura 1947”) ale też lekkich i przyjemnych, jak chociażby „Vinci”, „Nie kłam kochanie”, „Podróż za jeden uśmiech” czy „Anioł w Krakowie”. Oczywiście to tylko nieliczne produkcje kręcone w Krakowie. Historie wojenne, dramaty, komedie, filmy i seriale obyczajowe, a nawet Bollywood gościło w stolicy Małopolski. Realizowano tu nagrania do hinduskiej superprodukcji sensacyjnej Mujjahir (Banita) oraz filmu Yeh Hai Jo Mihabbat.
Ogrody Krakowskie. Spacer Plantami dookoła Starego Miasta, po drodze przykłady ciekawej flory, pomniki i obiekty zabytkowe: Teatr Słowackiego, kościół św. Kazimierza Królewicza (Reformatów), Barbakan, Brama Floriańska, Pałac Sztuki, kościół św. Anny, Collegium Novum, kościół Franciszkanów, Pałac Biskupi, Wzgórze Wawelskie. Dodatkowo zobaczymy Las Wolski i ogród botaniczny.
Korona Krakowa. Szlak dla osób, które nie mają lęku wysokości! W stolicy Małopolski znajdują się wzniesienia naturalne jak Las Wolski czy Wawel, ale Kraków to także miasto kopców i wież kościelnych. Szlak obejmuje wejście na najwyższe punkty widokowe w mieście, a także lot balonem na uwięzi! Kraków widziany z innej perspektywy potrafi zaskoczyć nawet stałych bywalców. Szlak chętnie wybierany przez miłośników fotografowania, ponieważ pozwala na zrobienie niebanalnych zdjęć.













